
Írtunk már korábban arról, hogy honnan jön a futócipők szeretete, hogy hogyan kezdtem el halmozni a futócipőket, most arról szeretnék írni, hogy miként, hogyan értékelem azokat.
A futócipők értékelésénél két hármas tagolásról érdemes beszélni:
- A futócipő részei: felsőrész, középtalp, külsőtalp
- A tulajdonságok típusai: adat (pl a cipő súlya), következtetés, ami egy adatból származik (pl egy külső talp anyaga mennyire kopik), szubjektív vélemény
De ezeken kívül van egy összesítés, van egy első benyomás, el lehet mondani, hogy kinek, vagy mire ajánlott, nem ajánlott az adott cipő. Érdemes kitérni arra, hogy azt adja-e egy cipő, amit a gyártója ígér.
A futócipő részei
A cipő egyes részeinél vannak olyan tulajdonságok, amikről érdemes és kell beszélni minden cipő értékelésnél.
A felsőrész:
- A különböző anyagok használata több dologról is árulkodik. Fontos, hogy mennyire légáteresztő az adott anyag, hogy mennyire könnyű, hogy mennyire rugalmas (ez utóbbi a lábtartásnál fontos, de az illeszkedésnél is). Fontos beszélni a vízállóságról, vagy hogy milyen gyorsan szárad meg a felsőrész anyaga.
- Érdemes beszélni arról, hogy milyen szélességű lábfej befogadására alkalmas a futócipő. Kritikus pont ilyenkor a felsőrész anyagának rugalmassága, és a lábfej elülső része, itt tud nagyon nem jól illeszkedni egy cipő.
- A nyelvnek is több tulajdonsága van, fontos, hogy mennyire vastag, hogy kötött, vagy szabad, hogy könnyen csúszik el vagy nem, hogy jól fed-e, beengedi e a futáskor felverődő törmeléket, vagy megvéd-e ezektől.
- Kritikus pont, és nem egyértelmű minden esetben a mérethűség. Bizonyos futócipők alapból nagyobb cipőt adnak fél 1 mérettel, mert a futáskor a láb bedagad, megduzzad, bizonyos cipőgyártók nem adnak nagyobbat.
- A cipőfűző rugalmassága, hossza is fontos, hogy mennyire „csípi” meg a lábfejet, vagy hogy mennyire csúszik,
- A sarok vagy sarokgallér szintén kritikus pont. Fontos, hogy jól fogja a lábat, hogy kellően párnázott legyen, hogy jó legyen a magassága, hogy ne törje fel a sarkat.
- Fontos adat lehet, hogy mennyire könnyű felhúzni a cipőt, például egy triatlonistának. Ugyanakkor általában az a futócipő, amit nehéz felhúzni, jól tartja a lábat.
- Összestő adat lehet a lábtartása a futócipőnek, hogy mennyire kényelmes a felsőrész, mennyire meleg.
A középtalp:
- A középtalp magassága sok mindent meghatároz, hatással van a párnázottsága, a stabilitásra (egy magasabb cipő könnyebben billen ki, kevésbé stabil)
- Fontos a középtalp esése (drop), ami befolyásol nagyon sok mindent, amiről itt írunk bővebben
- A középtalp geometriája elárulja, hogy milyen az adott cipőben az átgördülés, milyen talajfogást támogat (sarok, közép vagy lábújra érkezés)
- Az egyes anyagok habok tulajdonságai a legfontosabbak, ezek adják meg a futócipő karakterét. Puhaság, reszponzivitás, energiavisszaadás, ütéscsillapítás, mind a hab tulajdonságaitól függ. Az, hogy mennyire tud tömörülni egy hab meghatározza a rugalmasságát a futócipőnek.
- Vannak olyan összetett technológiák, mint például az Asics GUIDESOLE technikája, ami egy merevített ringó formát ada a talpak, vagy a Pebax® up’bar, ami nem márkához köthető technológia, és a Mizuno, a Puma és a Decathlon is használja.
Külsőtalp:
- Az, hogy milyen arányban fedi a középtalpat a külső talp nagyon sok dolgot elárul. Ez hat a tapadásra, a súlyra, a merevségre a tartósságra.
- Fontos a külső gumitalp anyaga, ami meghatározza a kopást, a tapadást
- A recézettség szintén a tapadást befolyásolja
- Terepfutócipőknél a fogak / tüskék száma, állása, iránya nagyon sok dolgot tud befolyásolni
- A külsőtalp vastagsága befolyásolja a súlyt és a tartósságot
A teljes cipőt leíró összestő tulajdonságok:
- A súlya egy futócipőnek nagyon befolyásolhatja a tempót, a távot, amire érdemes használni
- A sok tulajdonság ki fogja adni, hogy milyen tempókon tudja a leginkább megmutatni az adott cipő az előnyeit
- Ugyanez igaz a távra, vagy az edzéstípusra (versenyre), amire a legalkalmasabb egy cipő
- Nagyon fontos sok futónál a sokoldalúság ez is az összképeből derül ki
- Az ár / érték arány egy olyan tényező, ami erősen befolyásolja a döntéseinket cipővásárlásnál.
Ugye milyen sok dolog, amit végig kell venni egy-egy futócipő értékelésénél? És egészen biztos vagyok benne, hogy kimaradt egy csomó rész. És ezek csak az apró részletek, mert a lényeg az összbenyomás. Vannak olyan futócipők, amelyeket egyszerűen imádok felvenni. Belebújsz és azt mondod minden hibája, vagy apró kellemetlen részlete ellenére, hogy Úristen de szeretem ezt a cipőt! Nekem a Novablast-ok ilyenek puhák, de rugalmasak és dobálnak mint egy trambulin (de pl nem elég stabilok), vagy a Salomon S/LAB ULTRA 3, ami úgy veszi körbe a lábat, mint semmi más (de iszonyat gyorsan kopik a külső talpa), de sorolhatnám még hosszasan.
Bár sok futócipőm van, sokat próbáltam, a cipoteszt.hu oldalon értékelt cipők nem mindegyikében futottam. Ezek értékelése sok forrásból táplálkozik. A legkézenfekvőbb, hogy elolvasok 3-4 értékelést mástól, megnézek videókat a cipőről. Nagy része azonban abból is adódik, hogy képben vagyok az egyes technikákkal, felhasznált anyagokkal, amelyeket a futócipő gyártók használnak. Tehát anélkül, hogy kipróbálnám, tudom, hogy milyen hatása lehet pl annak, ha két különböző szilárdságú habot használ egy gyártó stb. Mivel sokat foglalkozom ezzel van egy olyan rutinom már, hogy ha elolvasom egy cipő nyers adatait, nagyjából már tudom, hogy milyen lesz benne futni.
A legvégre hagytam, hogy nem lehet szubjektivitás nélkül értékelni egy futócipőt. Nem vagyok objektív, nem tudok az lenni, mint ahogy senki sem az, amikor futócipőt értékel. Ezért is tanácsolom mindig (sok helyen le is írom), hogy mindig el kell olvasni 3-4 véleményt mielőtt egy cipőt megesz az ember.